08czerwiec

Obudź w swoim zespole lidera

Ciężka praca, uważność i talent – to uniwersalny przepis na sukces. Zauważasz świetnego pracownika i jego kreatywne podejście do problemów oraz zaangażowanie. Czujesz, że w Twoim zespole wyrasta nowy lider. Należy jednak pamiętać, że nawet naturalne zdolności drzemiące w menedżerze potrzebują bodźca, który je wyzwoli. Szczególnie jest to istotne w nowych czasach, które przeorganizowały tradycyjną dynamikę pracy, przenosząc spotkania do świata wirtualnego, a pracowników na pracę zdalną. W obliczu zmiany również trzeba podjąć inne działania, które pozwolą przejść zespołowi gładko przez przeszkody. Pomogą w tym szkolenia menedżerskie.

Naturalne predyspozycje

Wielu badaczy, w tym Peter Drucker, autor książki “Praktyka Zarządzania” ugruntowało tezę o tym, że jedni mają większe skłonności wrodzone do bycia liderem, niż inni. Nie jest jednak prawdą, że rodzimy się przywódcami. Talent i zdolność, które nie są stymulowane i rozwijane poprzez szkolenia menedżerskie, zwyczajnie zatracają się i blakną. Zestaw cech, determinujących skuteczność przywództwa zawierają w sobie potencjał, który może być zmaksymalizowany poprzez trening. Zupełnie jak w sporcie, żaden olimpijczyk nie zawdzięcza swoich medali jedynie talentowi, sukcesy te są okupione latami konsekwentnych treningów oraz uporem. Analogicznie sytuacja wygląda z menedżerami. Lider bowiem to przywódca, który powinien poprowadzić zespół w obliczu prosperity, tak by rozwijał się i kwitnął, ale także podczas kryzysu, aby ustabilizować sytuację. Naturalny optymizm, który występuje jako jedna z naczelnych cech menedżerów, nie wystarczy, gdy pojawią się problemy. W konsekwencji szkolenia menedżerskie pomagają przygotować się na pewne sytuacje i wypracować liderom schemat działania. Wszakże sposób zarządzania nie jest wynikiem cech charakteru, w które człowiek został naturalnie wyposażony, a jest zasługą szkoleń i zdobywanej wiedzy.

Szkolenia menedżerskie - odkrywanie naturalnych predyspozycji do bycia liderem

Rozwój

Każdy z nas uczy się poprzez doświadczenia – bez względu na to, czy są to prywatne zdarzenia, które się już odbyły czy te odtwarzane podczas szkoleń. Jedną z ważniejszych zdolności, które powinien wyćwiczyć naturalny lider to umiejętność wyjścia ze strefy komfortu. Choć wydawałoby się to proste ze względu na popularyzację hasła, które pojawia się w większości sloganach coachingowych to właśnie zmiana dotychczas obranego stylu działania i wypróbowanie nowych sposobów bywa problemem dla współczesnej kadry zarządzającej. Bezpieczne decyzje w dobie pandemii oraz wciąż rozwijających się rynków i konkurencji przestają gwarantować rozwój przedsiębiorstwu, a wręcz narażają go na stratę. Choć słynne wyjście ze strefy komfortu może przybierać różne formy dla innych osób, to zawsze wiąże się ze stresem bez względu na to czy dotyczy ono przemówień publicznych, czy skorzystania z nowych rozwiązań technologicznych. Szkolenia menedżerskie pozwalają również na nauczenie się najważniejszych kompetencji w życiu zawodowym lidera. Mowa o delegowaniu obowiązków. Wiele osób z naturalnymi predyspozycjami przywódczymi niestety nie potrafi oddać odrobiny kontroli innym pracownikom. Często poczucie sprawczości ewoluuje w pracoholizm i zaniedbania na wielu obszarach. W szczególności jest to spotykane wśród menedżerów, którzy naturalnie wyrośli z zespołu. Nie chcą oni porzucać swoich dotychczasowych obowiązków, a jednocześnie mają całkiem nowy obszar zawodowy do działania. Jedynym efektywnym i sprawiedliwym wyjściem jest nauka umiejętności delegowania obowiązków. Pamiętajmy, że lider jest nie tylko osobą, która ma wizję i jest zdolna pokierować zespołem. Menedżer jest odpowiedzialny za mentoring i coaching poszczególnych członków działu. Wszak kto inny, jak nie on ma pobudzać pracowników do rozwoju i w osiągnięciu swojego maksymalnego potencjału.

Lider Oszlifowany

Odpowiedzialność przywódcy jest widoczna na wielu polach, zarówno wobec dobrego interesu przedsiębiorstwa, jak i optymalnego progresu pracowników. Szkolenia menedżerskie pozwalają obudować naturalnego lidera w zestaw schematów, wiedzy i umiejętności, które pozwolą na zarządzanie z sukcesem, nawet podczas dynamicznego rozwoju czy wprowadzania zmian systemowych w przedsiębiorstwie.