10kwiecień

W obecnej, ciężkiej sytuacji na świecie, większość z nas żyje w pewnego rodzaju zawieszeniu, czekając z ciekawością, ale i pewną dozą niepewności, co przyniosą najbliższe miesiące. Jedno jest pewne, wiele dziedzin życia nie wróci do dawnego porządku. Nie należy tego postrzegać jako zjawiska negatywnego, raczej jako ciągła ewolucja do której należy się dostosować. Nie inaczej będzie z rynkiem rekrutacyjnym, pytanie brzmi, jak odnajdą się w nim pracownicy i pracodawcy?

Mimo, że mogłoby się wydawać, że życie za oknem ustało, istnieje rzeczywistość w której dzieje się więcej niż kiedykolwiek – ta wirtualna. Nieprawdą jest też, że firmy zaprzestały rekrutować nowych pracowników. Oferty nadal są publikowane, za to proces doboru kandydatów dokonuje się online, za pomocą wideo rozmów. To co wcześniej było rzadko spotykaną innowacją, obecnie staje się ogólnie przyjętym standardem i prawdopodobnie pozostanie nim również po okresie pandemii, przyspieszając tym samym proces, który już wcześniej był zauważalny.

Coraz popularniejsza staje się również robotyzacja i automatyzacja procesów rekrutacyjnych. To co wcześniej było zadaniem pracowników firmy, stopniowo jest przekazywane w wirtualne ręce programów komputerowych. Dobrym przykładem może być rosnąca popularność chatbotów, które są w stanie odpowiadać na najbardziej spodziewane i powtarzające się pytania ze strony kandydatów, czy też programy automatycznie przyjmujące zgłoszenia i dziękujące za ich nadesłanie.

Taka automatyzacja, czasochłonnych do tej pory procesów pozwala na skupienie się na kwestiach najbardziej interesujących i przynoszących ogromne korzyści zarówno pracodawcom, jak i świeżo zatrudnionym pracownikom. Jednym z takich silnie zauważalnych trendów jest chociażby employer branding. W jego wyniku, zarówno kandydaci aplikujący na dane stanowisko, jak i stali pracownicy, będą mieli poczucie, że wybrali dane przedsiębiorstwo nie ze względu na to, że był tam wolny wakat, ale z tego powodu, że realnie chcą pracować właśnie w tym miejscu. Troska i zapewnienie pracownikom dobrych warunków pracy, umożliwią nie tylko satysfakcję kadry, ale i długoletnią współpracę i równoległy rozwój pracownika i firmy.

Równie istotny i prężnie rozwijający jest onboarding nowego pracownika. Proces ten zapewnia wprowadzenie nowego pracownika w meandry przedsiębiorstwa w możliwie przyjaznej atmosferze, pozwalając na poznanie firmy w jakiej będzie pracował i integrację, zapewniając tym samym sprawniejszą adaptację pracownika do pełnoprawnego uczestnictwa w życiu firmy.

Następne miesiące oferują nam wiele niewiadomych, jedno jest jednak pewne – rynek rekrutacji nie będzie wyjątkiem w kwestii ogólnoświatowych przemian. Możemy się zatem spodziewać nagłego rozwoju technologicznego i pojawiania się kolejnych technologicznych udogodnień, które sprawią, że korzystanie w nowych form rekrutacji będzie jeszcze szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze.