Rozmowa kwalifikacyjna online. Bądź gotowy na nowe!

 Świat za oknem zdaje się mieć chwilową przerwę, jednak wiele przedsiębiorstw nadal prowadzi procesy rekrutacyjne, zmieniła się tylko ich forma. Spotkania w świecie realnym zostały przeniesione to tego w wymiarze wirtualnym. To co dla większych firm od dawna było codziennością, teraz jest koniecznością dla wszystkich. Jak więc się do tego przygotować i zaprezentować się z jak najlepszej strony?

               Przede wszystkim bez paniki, nie analizujmy nadmiernie, uznajmy nową formę rekrutacji za konieczność, która ułatwia i usprawnia cały proces. Nasze praktyki i wiedza wyniesiona z tradycyjnych rozmów o pracę wciąż są bardzo przydatne, wymagają jedynie uwzględnienia kilku nowych czynników.

  • Odpowiedni wygląd– to, że rozmowa odbywa się w Twoim domu, może sprawić, że poczujesz się swobodniej, jednak wszystko z umiarem, odpowiedni dress code wciąż jest wymagany. Ubierz się tak, jak gdyby spotkanie odbywało się w siedzibie firmy do której aplikujesz, dres nawet najbardziej gustowny, może poczekać na inną okazję.
  • Tło jest ważne– kto zawsze ma idealny porządek w mieszkaniu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Warto jednak zadbać o to, żeby na potrzeby rozmowy z potencjalnym pracodawcą wprowadzić ład i porządek do swojego otoczenia. Konkretnie tej widocznej w czasie rozmowy części otoczenia. Mieszkanie, podobnie jak ubiór jest naszą wizytówką i bezpośrednio wpływa na pierwsze wrażenie. Z tego powodu należy poważnie zastanowić się nad tłem na jakim usiądziemy. Dobrze nada się regał z ulubionymi lekturami, a jeżeli posiadasz książki powiązane tematycznie z zawodem na który aplikujesz warto będzie je wyeksponować. Pusta ściana lub z zawieszonymi obrazami też się doskonale nada, istotne by nie prezentować kontrowersyjnych treści. Lepiej nie rozpraszać pracodawcy nadmiarem elementów w tle, w końcu to wy jesteście najważniejsi w czasie rozmowy. Zadbaj również o wyważone oświetlenie, nikt nie chce rozmawiać z ciemną i nieokreśloną masą.
  • Postawa, postawa i jeszcze raz postawa– w czasie wielogodzinnej pracy przed komputerem zdarza się nam przybrać wiele różnych, spektakularnych póz. Jednak nie pozwól sobie na nie w trakcie rozmowy o pracę. Pamiętaj, zmienia się forma rekrutacji, ale kryteria oceny cały czas pozostają takie same. Dłonie trzymaj na stole lub na kolanach, usiądź prosto, tak jak w czasie standardowej rozmowy o pracę
  • Kandydat nie jedno ma imię– w przypadku korzystania ze Skypa lub innego komunikatora z którego korzystałeś w celach prywatnych, sprawdź jaką nazwę użytkownika wybrałeś. Fanta666 była zapewne szalenie zabawnym nickiem z czasach gimnazjalnych, ale z przyszłym pracodawcą lepiej się połączyć podpisany własnym imieniem i nazwiskiem czy ich kombinacją.
  • Zadbaj o ciszę i spokój w mieszkaniu. O ile na trwający od zamierzchłych czasów remont u sąsiadów nie masz najmniejszego wpływu, o tyle na to co dzieje się w Twoim lokum już jak najbardziej. Z tego powodu koniecznie poinformuj wszystkich swoich domowników, o rozmowie rekrutacyjnej i poproś o to by powstrzymali się od zbędnych hałasów. Jeżeli posiadasz pupila to zadbaj o jego potrzeby przed wideospotkaniem. Twój potencjalny pracodawca nie powinien być świadkiem jak Twój zwierzak usilnie domaga się spaceru.
  • W razie możliwości prowadź rozmowę na laptopie i połóż go na biurku. Będzie to wyglądało bardziej profesjonalnie i zapobiegnie ruchowi kamery. Jeżeli nie masz takiej możliwości i korzystasz ze smartfona, pamiętaj o tym by skorzystać z poziomej opcji widoku. Usiądź wygodnie i ułóż telefon mniej więcej na wysokości twarzy. Pamiętaj również wyłączyć wszystkie aplikacje i o naładowaniu sprzętu przez który będziesz rozmawiać.
  • Jeżeli nie jesteś oswojony z tego rodzaju wideo rozmowami, zadzwoń do znajomego czy rodziny i postaraj się przećwiczyć mówienie do kamery. Jednocześnie sprawdzisz sprzęt i przekonasz się czy wszystko działa bez zarzutu.

Podsumowując, rozmowa kwalifikacyjna w wersji online, jest dokładnie tym samym procesem, co ta klasyczna, różni ją tylko forma. Należy więc podejść do niej z należytą sumiennością i nie bagatelizować jej. Oczywiście, elektronika lubi być złośliwa, ale nie daj się zaskoczyć i postaraj się przewidzieć wszelkie kłopotliwe sytuacje. A nawet jeśli pomimo starannych przygotowań sprzęt postanowi zastrajkować, pamiętaj, drobne wpadki zdarzają się każdemu, nie panikuj, do wszystkiego podchodź z uśmiechem. 🙂