12październik

Nowe porządki, czyli systemowe zmiany w organizacji. 

Firma to system połączonych ze sobą splotów, którymi są wszystkie działy w organizacji oraz każdy pracownik. Kiedy nie działa jedno połączenie, źle działa cały system. Tak jest i tego nie zmienimy.

Takiego właśnie podejścia systemowego uczymy naszych nowych pracowników oraz klientów. Zmiana na jednym poziomie, przeprowadzone jedno szkolenie, daje najczęściej mały efekt albo i takiego efektu w ogóle nie ma. Na rynku promuje się jednorazowe moduły i krótkie szkolenia, które mają wspierać sprzedaż, czy motywację. Do procesu zmiany i rozwoju trzeba podejść jak do maratonu, a nie biegu na 100m. Fakt jest też taki, że jeżeli system nie działa, wdrożone zmiany będą krótkotrwałe, ponieważ pracownicy szybko powrócą do starego schematu. W związku z tym będzie można odnieść wrażenie, że szkolenie było nieefektywne, ale czy tak jest rzeczywiście?

Jeżeli nie działa jedno połączenie, nie działa cały system.

Do tego wniosku doszliśmy już kilka lat temu i dlatego nasza strategia związana jest z budowaniem długofalowych relacji z klientami. Jako firma dokonaliśmy przemodelowania również
u siebie. Po wielu latach przepracowanych w niezmienionej formule, przyszedł czas na zmiany systemowe. Dotychczas działający stary schemat przestał działać, przyszedł czas rozstania. Było to trudne, jednak jest to całkowicie normalne, kiedy burzy się jak domek z kart schemat pracy, w którym tkwiło się latami. Był to czas bólu i pożegnań z kilkoma kluczowymi pracownikami, bo w takich momentach zawsze wkrada się nostalgia. Zmiany musiały zaistnieć, ponieważ przyszedł czas na nowe i tak jak zmieniła się nasza strategia, tak odłączyły się osoby, które zostały na starej ścieżce.

Doceniamy, dziękujemy za wkład i idziemy dalej, z nowym bagażem doświadczeń i marzeniami, które przekuwamy w cele.

Chcemy uczyć naszych klientów działań systemowych, pokazywać zależności i promować dotychczas nieodkryte metody pracy rozwojowej w organizacji poprzez holistyczne, kompleksowe podejście.

Problemy w firmach mają na celu przypomnieć, zasygnalizować trudność, to zapalona czerwona lampka, że coś chce się pokazać, że coś domaga się naszej uwagi i od tego momentu właśnie rozpoczyna się reorganizacja.  W ten sposób to, co było obciążeniem, staje się źródłem nowej energii i pozytywnej zmiany.

Co dalej? Jaka strategia na kolejne miesiące?

Zgadzamy się ze słowami Heraklita z Efezu, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Aktualnie u nas proces zmiany postępuje. Przyzwyczajamy się do nowego stanu rzeczy, ustawiamy swoją pracę pod kątem nowych schematów. Chęć ciągłego rozwoju i doskonalenia się jest wpisana na stałe w misję Grupy Profesja. Śmiało możemy powiedzieć, że świadomie wkroczyliśmy w kolejny etap cyklu życia organizacji.