03lipiec

„Jak pracować i nie zwariować, a do tego jeszcze osiągnąć sukces zawodowy?”. To pytanie zadawałam sobie wielokrotnie, nie tylko jako kobieta biznesu, ale jako kobieta w ogóle. Sądzę, że powyższy dylemat dotyczy większości pracujących ludzi. Wśród nich znajdą się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niniejszy artykuł pisałam w oparciu o własne doświadczenia, głównie z myślą o kobietach młodych, dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. Mam nadzieje, że stanie się on również inspiracją dla wielu mężczyzn i pomoże im lepiej zrozumieć perspektywę pracujących kobiet.
A teraz przyjrzyjmy się dokładniej temu, co może zrobić współczesna kobieta, aby osiągnąć satysfakcję zawodową i życiową. Poniżej opisałam kilka wskazówek, które wprowadziłam we własne życie:

  1. Zadaj sobie pytanie, czego naprawdę chceszTo jedno z najważniejszych pytań kształtujących nasze życie. Odpowiedź na nie pomoże Ci znaleźć właściwą drogę zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jeśli wiesz, co chciałabyś robić i jesteś tego całkowicie pewna – to wspaniale! Nie pozwól, aby Twoje cele zawodowe stały się odbiciem oczekiwań innych ludzi. Jeśli jeszcze nie odkryłaś swojej drogi – nie ma co się załamywać. Próbuj, testuj, dociekaj i odkrywaj. Każdy z nas uczy się na swoich błędach. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu, czyli intuicji. Jeśli czujesz, że coś nie jest dla Ciebie, bądź ze sobą szczera, przecież to Ty ponosisz konsekwencje swoich wyborów. Najgorsze, co możesz zrobić, to sama siebie oszukiwać. Warto zadać sobie pytanie: „Czy to, na co poświęcam najwięcej czasu jest zgodne z tym, co chciałabym robić?”. Zrezygnuj z rzeczy, które zabierają Ci go zbyt wiele. W myśl zasady „I tak nie zdążysz zrobić wszystkiego” nie działaj zbyt ambitnie. Wybierz jedną dziedzinę, w której chciałabyś stać się specjalistką. Skoncentruj swoje działania wyłącznie na niej, stopniowo udoskonalaj i poszerzaj wiedzę, w zależności od czasu i zainteresowań.
  2. Utrzymuj balansW tym miejscu trafne wydają mi się słowa Zygmunta Freuda: „Zdrowy człowiek powinien kochać i pracować”. Oznacza to z jednej strony dbanie o pozytywne relacje interpersonalne, z drugiej zaś pracę, czyli działania zadaniowe. Odnosi się to zarówno do sfery zawodowej, jak i  prywatnej. Większość z nas uważa się za bardzo zajętych, pracowitych, a wręcz niezastąpionych,  zwłaszcza na polu zawodowym. Zastanów się, czy Twoja ambicja nie przerodziła się w obsesję. Za wszelką cenę unikaj pracoholizmu. Pamiętaj o tym, że sukces to praca efektywna, a nie przepracowanie.
  3. Zadbaj o poczucie własnej wartości. Niska samoocena stanowi błędne koło, które bardzo utrudnia funkcjonowanie osobiste i zawodowe. Im gorzej myślisz o sobie, brakuje Tobie wiary we własne możliwości, tym mniej się starasz i mniej osiągasz. Według Karen Salamansohn, autorki książki pt.„ Jak odnieść sukces bez penisa” pewność siebie stanowi podstawowy budulec sukcesu i właśnie tego elementu brakuje kobietom najbardziej. Bez pewności siebie równanie “wiara + pragnienia = osiągnięcia” traci moc sprawczą. Skoncentrujmy się na moment nad tym, jak postrzegane są kobiety sukcesu w naszym kraju? Przepracowane, słabo opłacane, samotne, nie mające czasu na dzieci. Przynajmniej wedle stereotypu. Mówi się również o tym, że im większy sukces zawodowy odniosą, tym bardziej maleją ich szanse na udane życie rodzinne. Jak tu nie zwariować? Pamiętaj o tym, aby nie stać się  swoim największym krytykiem. W ten sposób tylko zahamujesz własny rozwój.
  4. Doceń swoją płećZaakceptuj własną płeć wraz z jej mocnymi i słabymi stronami. Naucz się korzystać ze swoich atutów na każdym etapie kariery i w codziennym życiu. Uwierz, że jako kobieta jesteś wielostronna. Nie pozwól by Twoje role określane były przez stereotypy. To tylko prowadzi do wewnętrznych konfliktów. Nie wstydź się również swoich emocji, przecież czynią Cię osobą ciekawą, nietuzinkową i autentyczną.
  5. Bądź świadoma, działaj i podejmuj ryzykoProaktywność to postawa przyjmowania odpowiedzialności za własne działania oraz samodzielne podejmowanie decyzji, wraz z uwzględnieniem ich konsekwencji. Bezpośrednio z niej wynika inicjatywa do działania. Kiedy przyjmujesz aktywną postawę w stosunku do pojawiających się trudności oraz wyzwań, stawiasz czoła przeciwnościom losu, dążysz do uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów – wykazujesz nastawienie proaktywne. Przeciwieństwem tego jest postawa reaktywna, w której to Twoje działania wynikają z warunków zewnętrznych i to w nich upatrujesz przyczyn swoich niepowodzeń. Miej odwagę podjąć ryzyko (jak mówi jedno z moich ulubionych powiedzeń: “no risk – no fun“). Unikając odpowiedzialności oraz odważnych decyzji nie staniesz się bardziej twarda i zdecydowana w działaniach. Do tego nigdy nie dowiesz się co by było gdyby…
  6. Wyznaczaj priorytetyJasno postawione cele pobudzają do wysiłku i zwiększają wytrwałość. Nadadzą kierunek Twojemu postępowaniu oraz skłonią do opracowania strategii działania. Pamiętaj o tym, by w swojej strategii działania uwzględnić zarówno cele bliskie, jak i te dalekie. Cele dalekie stają się bezużyteczne bez bliskich i odwrotnie. Ważne by precyzyjnie je określić. Jeśli osiągnięcie Twoich zamierzeń będzie zbyt odległe w czasie – nie staną się one dla Ciebie wystarczająco motywujące, a jeśli zbyt bliskie – mogą pojawić się trudności w ich realizacji. Dziel większe cele na podcele. To uporządkuje Twoje działania i sprawi, że dostrzeżesz ich postępy! Ułóż plan dnia tak, by codziennie znaleźć się choć jeden krok bliżej celu. Zapisuj rzeczy, które udało Ci się zrobić. Co kilka tygodni monitoruj, czy rzeczywiście robisz wszystko, co w Twojej mocy, by osiągnąć to czego pragniesz. Pilnuj priorytetów. Odłóż to, co w danej chwili może poczekać na swoją kolejkę.
  7. Znajdź mentora/kę. Warto znaleźć osobę, która będzie dla Ciebie autorytetem. Przykładowo w kwestiach zawodowych możesz przedyskutować swoje pomysły, poradzić się, czy też po prostu zapytać. To niejednokrotnie pozwalało mi spojrzeć na działania z dystansu, dostrzec własne błędy oraz sukces.
  8. Przekuj porażkę w lekcjęZamiast skupiać się na najbliższych dniach,staraj się patrzeć dalekowzrocznie. To pozwoli Tobie nabrać większej pewności siebie w działaniach. Ważne jest, by porażki traktować jako cenne życiowe lekcje i nie załamywać się pod ich ciężarem. Pamiętaj “never a failure – always a lesson”. Z nieprzyjemnych doświadczeń też możesz wyciągać wnioski i uczyć się pokory. A potem? Nie wracaj już do przeszłości i nie zamartwiaj się. Od tego jeszcze nic się nie naprawiło. Wniosek jest prosty: nie należy myśleć negatywnie. Przygnębiające myśli pozbawią Cię dobrej energii i zahamują w działaniach. Każdemu zdarza się pomylić. Nie pozwól, by porażki wpływały na Twoje poczucie własnej wartości. Nie traktuj ich w kategoriach końca świata. Daj sobie na nie przyzwolenie.
  9. Bądź gotowa na zmianyWiesz już, że ustalenie tego czego chcesz i konsekwentna realizacja planów stanowi punkt wyjścia, oraz podstawę do dalszych działań. Jednakże ważny jest umiar! Nie rób czegoś za wszelką cenę. Być może bywa tak, że zmienia się rzeczywistość, a Ty nie chcesz się do niej dostosować. Nie wszystko co się sprawdzało w przeszłości będzie takie nadal. Zmiany są częścią Twojego rozwoju i będą one zachodzić zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. To nic złego jeśli Twoje cele zawodowe ulegają zmianie, pod warunkiem że wynikają one z nowych aspiracji i postanowień, a nie z braku wiary lub cierpliwości.
  10. Postaw na komunikacjęStaraj się mówić wprost. Może się Tobie wydawać, że mówisz to, co myślisz. Idę jednak o zakład, że zwykle w trudnych sytuacjach ciężko Tobie bezpośrednio wyrazić „co chodzi Ci  po głowie”. Bywa tak, że jesteś urażona, że ktoś nie odczytał prawidłowo Twoich intencji. Unikaj tego typu nieporozumień.

Oczywiście trudno mi codziennie pamiętać o wszystkich powyższych wskazówkach i sztywno się do nich stosować. Jednak od czasu do czasu daję sobie przyzwolenie na refleksje. Spoglądam na wszystko z dystansu. To pomaga mi znaleźć w sobie odpowiedź na to, jaki mój cel, dokąd zmierzam i po co to robię?
Jaki więc jest ten tytułowy kobiecy klucz do sukcesu w biznesie? Na pewno niepowtarzalny – jak każda z nas i dla każdej może on oznaczać co innego.
Życzę Wam, abyście odnalazły swój własny klucz do sukcesu i to nie tylko w biznesie:-)

Autor: Dominika Flaczyk
Właściciel firmy Profesja; Absolwentka Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu kierunek Stosunki Międzynarodowe; Członkini Międzynarodowej Federacji Business and Professional Women.