

Grupa Profesja Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
FAMILY CONSTELLATION PROGRAM
Projekt „Family Constellation Program”, nr projektu POWR.05.03.00-00-0067/18, realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Oś IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa.
Dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 1 099 713,60 zł.
Okres realizacji projektu: od: 2019-07-01 do: 2022-09-30
Obszar realizacji projektu: Cała Polska
Cel projektu: Celem projektu Family Constellation Program jest wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, z zakresu tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.
Cel zostanie zrealizowany poprzez:
- podniesie kompetencji społecznych z zakresu metod komunikacji i oddziaływania na sprawcę/ofiarę przemocy domowej i umiejętności interwencji w ramach procedury Niebieskiej Karty wśród 90 pracowników służb interwencyjnych i instytucji pomocowych
- podniesienie jakości i dostępności usług świadczonych na rzecz rodzin doświadczających przemocy poprzez wsparcie szkoleniowe pracowników służb interwencyjnych i instytucji pomocowych
- wdrożenie nowego rozwiązania Family Constellation Program (FCP) obejmującego programy szkoleń pracowników oraz programy pomocy dla ofiar i reedukacji sprawców przemocy domowej przez 30 podmiotów i jego stosowanie przez min. 12 miesięcy od zakończenie projektu.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Parter projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Parter projektu z Łotwy
W ramach współpracy ponadnarodowej przewiduje się dwa rodzaje działań w projekcie:
1) wymiana informacji i doświadczeń pomiędzy partnerami oraz zachowanie ciągłości i trwałości nowego rozwiązania w ramach dalszej współpracy po zakończeniu, działań projektowych (min. 12 mc);
2) wypracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania przy zaangażowaniu partnerów ponadnarodowych – ścisła współpraca od etapu tworzenia koncepcji, przez opracowanie i testowania kompleksowego rozwiązania, aż do opracowania wersji wdrożeniowej dla instytucji użytkowników rozwiązania.
Etapy realizacji projektu
Grupa docelowa:
W ramach projektu zostanie objętych wsparciem minimum 50 instytucji użytkowników rozwiązania i minimum 130 ich pracowników:
- na etapie 2 (testowanie) minimum 40 pracowników służb interwencyjnych, instytucji pomocowych i innych podmiotów uczestniczących w projekcie oraz odbiorcy rozwiązania, tj. sprawcy i ofiary przemocy domowej (ok 40 osób) skierowanych przez instytucje testujące do udziału w sesjach interwencyjnych w ramach procedury Niebieskiej Karty.
- na etapie 5 (wdrożenie) minimum 90 osób pracowników służb interwencyjnych, instytucji pomocowych i innych podmiotów uczestniczących w projekcie
Kto może zostać instytucją użytkownikiem projektu?
Do projektu przystąpić mogą instytucje z całej Polski w tym:
- służby interwencyjne: policja (przykładowe stanowiska: policjant dzielnicowy, policjanci z wydziału prewencji); sąd rodzinny (przykładowe stanowiska: kurator sądowy ds. rodziny i nieletnich),
- instytucje pomocowe: PCPR, ROPS itp. (przykładowe stanowiska: pracownik socjalni, kurator społeczny, asystent rodziny, asystent/opiekun osób starszych),
- służba zdrowia (przykładowe stanowiska: lekarz rodzinny, pielęgniarka środowiskowa),
- szkoły i placówki oświatowe (przykładowe stanowiska: pedagog szkolny, psycholog szkolny),
- organizacja pozarządowe działający w obszarze profilaktyki przemocy domowej (przykładowe stanowiska pracownicy/specjaliści w zakresie: pracy z rodziną dysfunkcyjną, ofiarami i/lub sprawcami przemocy, np. psycholog, pedagog, socjolog, streetworker itp.).
Co zyskają uczestnicy projektu?
Uczestnicy projektu wezmą udział w wypracowaniu, testowaniu i wdrożeniu rozwiązania Family Constellation Program, które w realny sposób poprawi funkcjonowanie interwencji w ramach procedury Niebieskiej Karty. W rezultacie działań projektowych minimum 80% pracowników uczestniczących w szkoleniach i warsztatach podniesie własne kompetencje. 31 podmiotów, w tym podmiot Lidera, wdroży nowe rozwiązanie w praktykę funkcjonowania instytucji i będzie je stosować przez okres min. 12 mc od zakończenia projektu.
Co powstanie w ramach projektu?
W ramach projektu wypracowane zostanie nowe rozwiązanie Family Constellation Program (FCP), które będzie obejmować obszary:
- rozwoju programów pomocowych skierowanych do ofiar przemocy w rodzinie;
- rozwoju programów korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie;
- rozwoju kompetencji społecznych pracowników instytucji i podmiotów podejmujących działania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m. in. poprzez:
- wypracowanie skutecznych form komunikowania się i oddziaływania na sprawcę lub ofiarę przemocy (w tym informowanie o skutkach prawnych stosowania przemocy oraz możliwych formach pomocy dla ofiar);
- wypracowanie standardów motywowania pracowników różnych podmiotów do zgłaszania i dokumentowania (w ramach procedury Niebieskiej Karty) sytuacji noszących znamiona przemocy w rodzinie, rozwój programów szkoleniowych w zakresie diagnozowania zjawiska przemocy w rodzinie i podejmowania decyzji o rodzaju interwencji.
Rozwiązanie Family Constellation Program w wersji wdrożeniowej będzie się składać z trzech zasadniczych elementów:
1) programów szkoleniowych dla pracowników instytucji użytkownika w 5 obszarach tematycznych – modułach:
Moduł 1. Rodzina – obejmuje szkolenia warsztatowe z metod diagnozowania zjawiska przemocy w rodzinie i formy terapii/wsparcia z wykorzystaniem innowacyjnych metod, np. ustawień systemowych
Moduł 2. Sprawca obejmuje szkolenie z zakresu form komunikowania się i oddziaływania na sprawcę przemocy domowej
Moduł 3. Ofiara obejmuje szkolenia z zakresu form komunikowania się i oddziaływania na ofiarę przemocy domowej (różne kategorie wiekowe: dzieci, os. dorosłe, powyżej 60 r.ż.; osoby niepełnosprawne)
Moduł 4. Interwencja obejmuje szkolenia z zakresu działań służb i instytucji pomocowych, rodzajów interwencji stosowanych w różnych krajach (Polska, Litwa, Łotwa)
Moduł 5. Wsparcie obejmuje szkolenia z zakresu form wsparcia społecznego rodziny doświadczającej przemocy domowej, np. interwencja sąsiedzka, współpraca i sieciowanie instytucji wsparcia (pomocowych, służby zdrowia, placówek oświatowych, NGO).
2) programów wsparcia ofiar i reedukacji sprawców – 2 programy (osobny dla ofiar i sprawców, ale z możliwością łączenia, wspólnych działań z członkami rodziny doświadczającej przemocy), bazujących na elementach metod stosowanych przez Wnioskodawcę i partnerów projektu (Litwa, Łotwa).
3) filmów szkoleniowych – zestaw 5 filmów dla 5 modułów szkoleniowych wskazanych przy elemencie 1:
– pierwszy film będzie ilustrował przykłady dobrych praktyk dotyczących metod diagnozowania zjawiska przemocy w rodzinie (ze szczególnym uwzględnieniem przemocy psychicznej i ekonomicznej) oraz form terapii/wsparcia
– kolejne 2 filmy będą ilustrowały przykłady dobrych praktyk dotyczących form komunikowania się i oddziaływania na sprawcę i ofiarę przemocy domowej (różne kategorie wiekowe: dzieci, osoby dorosłe, osoby powyżej 60 r.ż.; osoby niepełnosprawne)
– film 4 będzie dotyczył działań służb i instytucji realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prezentujący przykładowe rodzaje interwencji stosowane w różnych krajach (Polska, Litwa, Łotwa, Niemcy),
– film 5 będzie dotyczył form wsparcia społecznego rodziny doświadczającej przemocy domowej, np. interwencja sąsiedzka, współpraca i sieciowanie instytucji wsparcia (pomocowych, służby zdrowia, placówek oświatowych, NGO) na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie (np. wobec dzieci, kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych).
Projekt Family Constellation Program realizowany będzie przez okres 36. miesięcy, w 6 etapach:
Etap 1: 01.07.2019 – 30.06.2020 Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerami ponadnarodowymi.
Etap 2: 01.010.2020 – 31.03.2021 Testowanie wypracowanego rozwiązania
FCP harmonogram – grupa A Poznań
FCP harmonogram – grupa B Grodzisk Mazowiecki
FCP harmonogram – grupa C Pomorze
FCP harmonogram – grupa C – Pomorze – aktualizacja 07.01.2020
FCP harmonogram – grupa D Śląsk
FCP harmonogram – grupa D Śląsk – aktualizacja 21.12.2020
Etap 3: 01.04.2021 – 28.05.2021 Analiza efektów testowanego rozwiązania
Etap 4: 01.06.2021 – 31.011.2021 Opracowanie ostatecznej wersji wdrożeniowej produktu
Etap 5: 01.12.2021 – 30.07.2022 Wdrożenie rozwiązania do praktyki
Etap 6: 01.08.2022 – 30.09.2022 Wypracowanie rekomendacji i instrukcji dla instytucji użytkowników
Etap 1: 01.07.2019 – 30.06.2020
Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerami ponadnarodowymi.
Rozpoczynamy realizację projektu ponadnarodowego, którego celem jest podniesienie kompetencji społecznych z zakresu metod komunikacji i oddziaływania na sprawcę/ofiarę przemocy domowej i umiejętności interwencji w ramach procedury Niebieskiej Karty.
W okresie sierpień 2019-kwiecień 2020 chcemy dotrzeć do osób pracujących zawodowo lub społecznie z tematem przemocy (od strony ofiar, uczestników, sprawców). Poszukujemy osób, które pomogą nam ustalić jak wygląda system i praca z tym tematem w Polsce. W pierwszej kolejności chcemy spotkać się/porozmawiać z takimi osobami nieformalnie. Następnie na podstawie tych spotkań przygotowany zostanie strukturalizowany wywiad, który będzie punktem wyjścia dla specjalistycznych konsultacji społecznych.
W efekcie konsultacji oraz współpracy ponadnarodowej wypracujemy wstępną wersję narzędzia, które będą wspomagać interwencję w ramach Niebieskiej Karty. Narzędzia te będziemy mogli przetestować i wdrożyć w ramach projektu.
Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby które pracują tematem przemocy i mogą nam poświęcić chwilę czasu, żeby opowiedzieć o sytuacji ofiar/sprawców/uczestników przemocy domowej oraz o tym jak w naszym kraju funkcjonuje system pomocy, jakie są jego mocne strony, wady, zalety i braki.]
W szczególności zwracamy się do pracowników:
- służby interwencyjne: policja (przykładowe stanowiska: policjant dzielnicowy, policjanci z wydziału prewencji); sąd rodzinny (przykładowe stanowiska: kurator sądowy ds. rodziny i nieletnich),
- instytucje pomocowe: PCPR, ROPS itp. (przykładowe stanowiska: pracownik socjalni, kurator społeczny, asystent rodziny, asystent/opiekun osób starszych),
- służba zdrowia (przykładowe stanowiska: lekarz rodzinny, pielęgniarka środowiskowa),
- szkoły i placówki oświatowe (przykładowe stanowiska: pedagog szkolny, psycholog szkolny),
- organizacja pozarządowe działający w obszarze profilaktyki przemocy domowej (przykładowe stanowiska pracownicy/specjaliści w zakresie: pracy z rodziną dysfunkcyjną, ofiarami i/lub sprawcami przemocy, np. psycholog, pedagog, socjolog, streetworker itp.).
W ramach tego etapu zorganizowana zostanie wizyta studyjna parterów w Polsce oraz warsztaty metodyczne.
- Jaki jest cel projektu Family Constellation Program?
Cel projektu: Celem projektu Family Constellation Program jest wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, z zakresu tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.
Biuro projektu Family Constellation Program
ul. Sieradzka 4c
61-163 Poznań
tel. +48 61 662 11 60
mail: kontakt@grupaprofesja.com
Aktualizacja 21.10.2020
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą i przybliżającą założenia Family Constellation Program.
Aktualizacja 17.03.2020
W ramach realizacji zadania pierwszego, które dotyczy przygotowania rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym, zorganizowano, w pierwszej połowie marca, wizytę studyjną między Liderem i Partnerem z Łotwy i z Litwy. Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, konsultacje z Partnerem z Litwy odbyły się on-line przez Skype’a. Wizyta trwała trzy dni i obejmowała tematykę pięciu modułów, które zostały ujęte w projekcie. Przemoc domowa, którą dotknięte są dzieci oraz sytuacja ich rodzin, stanowiły główny obszar transferu wiedzy między Partnerami ponadnarodowymi oraz Liderem. Zespół Merytoryczny Lidera pragnie podziękować Partnerom za czynny udział w warsztatach , zaangażowanie oraz bardzo wysoki poziom merytorycznych dyskusji. Obecnie trwają przygotowania do kolejnego zadania, które dotyczy fazy testowania wypracowanego rozwiązania.
Aktualizacja 10.02.2020
W ramach realizacji zadania pierwszego projektu FCP zorganizowano wizytę studyjną między Liderem i Partnerem z Litwy. Konsultacje będą trwały przez cztery dni w tematyce pięciu modułów, które zostały ujęte w projekcie.
Aktualizacja 02.12.2019
Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie „Family Constellation Program” (FCP). Mając na uwadze obszar działalności dotyczący Procedury Niebieskiej Karty oraz działań interwencyjnych związanych z przemocą domową Grupa Profesja Sp. z o.o zaprasza do udziału w konsultacjach.
Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby które pracują zawodowo lub społecznie z tematem przemocy (od strony ofiar, uczestników, sprawców, systemu wsparcia, procedur interwencji). Konsultacje będą organizowane w formie dostosowanej do Państwa potrzeb i możliwości, odbywać się będą w formie telefonicznego wywiadu, spotkań indywidualnych oraz tematycznych spotkań grupowych.
Family Constellation Program (FCP) będzie zawierał program wsparcia ofiar i reedukacji sprawców. Projekt przewiduje szkolenia, warsztaty i superwizje dla pracowników służb interwencyjnych oraz instytucji zajmujących się problemem przemocy domowej (metody pracy, komunikacji i oddziaływania na sprawcę/ofiarę przemocy domowej).
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie załączonego formularza i przesłanie na adres: fcp@grupaprofesja.com
Projekt realizowany jest w partnerstwie ponadnarodowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz:
Wersja word:
Deklaracja udziału w konsultacjach
Umowa uczestnictwa w projekcie FCP dla pracownika instytucji testującej
Załącznik nr 1 do Regulaminu uczestnictwa w testowaniu modelu FCP
Załącznik nr 1 do Umowy uczestnictwa w Projekcie Oświadczenie uczestnika projektu
Załącznik nr. 2 do Umowy Oświadczenie o wyrażeniu zgody na bezpłatne wykorzystanie wizerunku
Porozumienie o współpracy dla instytucji testującej model FCP
Wersja pdf:
Umowa uczestnictwa w projekcie FCP dla pracownika instytucji testującej
Załącznik nr 1 do Regulaminu uczestnictwa w testowaniu modelu FCP
Załącznik nr 1 do Umowy uczestnictwa w Projekcie Oświadczenie uczestnika projektu
Załącznik nr. 2 do Umowy Oświadczenie o wyrażeniu zgody na bezpłatne wykorzystanie wizerunku
Porozumienie o współpracy dla instytucji testującej model FCP
Wersja Powiększona
Załącznik nr 1 do Regulaminu uczestnictwa w testowaniu modelu FCP
Umowa uczestnictwa w projekcie FCP dla pracownika instytucji testującej
Porozumienie o współpracy dla instytucji testującej model FCP
Deklaracja udziału w konsultacjach
Załącznik nr 1 do Umowy uczestnictwa w Projekcie Oświadczenie uczestnika projektu
Załącznik nr. 2 do Umowy Oświadczenie o wyrażeniu zgody na bezpłatne wykorzystanie wizerunku
Cel projektu: Celem projektu Family Constellation Program jest wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, z zakresu tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.
Okres realizacji projektu: od: 2019-07-01 do: 2022-06-30
Obszar realizacji projektu: Cała Polska
Cel zostanie zrealizowany poprzez:
- podniesie kompetencji społecznych z zakresu metod komunikacji i oddziaływania na sprawcę/ofiarę przemocy domowej i umiejętności interwencji w ramach procedury Niebieskiej Karty wśród 90 pracowników służb interwencyjnych i instytucji pomocowych
- podniesienie jakości i dostępności usług świadczonych na rzecz rodzin doświadczających przemocy poprzez wsparcie szkoleniowe pracowników służb interwencyjnych i instytucji pomocowych
- wdrożenie nowego rozwiązania Family Constellation Program (FCP) obejmującego programy szkoleń pracowników oraz programy pomocy dla ofiar i reedukacji sprawców przemocy domowej przez 30 podmiotów i jego stosowanie przez min. 12 miesięcy od zakończenie projektu.
Projekt Family Constellation Program realizowany będzie przez okres 36. miesięcy, w 6 etapach:
Etap 1: 01.07.2019 – 30.09.2020 Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerami ponadnarodowymi.
Etap 2: 01.10.2020 – 31.03.2021 Testowanie wypracowanego rozwiązania
Etap 3: 01.04.2021 – 28.05.2021 Analiza efektów testowanego rozwiązania
Etap 4: 01.06.2021 – 31.11.2021 Opracowanie ostatecznej wersji wdrożeniowej produktu
Etap 5: 01.12.2021 – 30.07.2022 Wdrożenie rozwiązania do praktyki
Etap 6: 01.08.2022 – 30.09.2022 Wypracowanie rekomendacji i instrukcji dla instytucji użytkowników
INFORMACJE Z PRZEBIEGU PROJEKTU
17.03.2020
W ramach realizacji zadania pierwszego, które dotyczy przygotowania rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym, zorganizowano, w pierwszej połowie marca, wizytę studyjną między Liderem i Partnerem z Łotwy i z Litwy. Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, konsultacje z Partnerem z Litwy odbyły się on-line przez Skype’a. Wizyta trwała trzy dni i obejmowała tematykę pięciu modułów, które zostały ujęte w projekcie. Przemoc domowa, którą dotknięte są dzieci oraz sytuacja ich rodzin, stanowiły główny obszar transferu wiedzy między Partnerami ponadnarodowymi oraz Liderem. Zespół Merytoryczny Lidera pragnie podziękować Partnerom za czynny udział w warsztatach , zaangażowanie oraz bardzo wysoki poziom merytorycznych dyskusji. Obecnie trwają przygotowania do kolejnego zadania, które dotyczy fazy testowania wypracowanego rozwiązania.
10.02.2020
W ramach realizacji zadania pierwszego projektu FCP zorganizowano wizytę studyjną między Liderem i Partnerem z Litwy. Konsultacje będą trwały przez cztery dni w tematyce pięciu modułów, które zostały ujęte w projekcie
02.12.2019
Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie „Family Constellation Program” (FCP). Mając na uwadze obszar działalności dotyczący Procedury Niebieskiej Karty oraz działań interwencyjnych związanych z przemocą domową Grupa Profesja Sp. z o.o zaprasza do udziału w konsultacjach.
Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby które pracują zawodowo lub społecznie z tematem przemocy (od strony ofiar, uczestników, sprawców, systemu wsparcia, procedur interwencji). Konsultacje będą organizowane w formie dostosowanej do Państwa potrzeb i możliwości, odbywać się będą w formie telefonicznego wywiadu, spotkań indywidualnych oraz tematycznych spotkań grupowych.
Family Constellation Program (FCP) będzie zawierał program wsparcia ofiar i reedukacji sprawców. Projekt przewiduje szkolenia, warsztaty i superwizje dla pracowników służb interwencyjnych oraz instytucji zajmujących się problemem przemocy domowej (metody pracy, komunikacji i oddziaływania na sprawcę/ofiarę przemocy domowej).
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie załączonego formularza i przesłanie na adres: fcp@grupaprofesja.com
Projekt realizowany jest w partnerstwie ponadnarodowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz:
Etap 1: 01.07.2019 – 30.06.2020
Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerami ponadnarodowymi.
Rozpoczynamy realizację projektu ponadnarodowego, którego celem jest podniesienie kompetencji społecznych z zakresu metod komunikacji i oddziaływania na sprawcę/ofiarę przemocy domowej i umiejętności interwencji w ramach procedury Niebieskiej Karty.
W okresie sierpień 2019-kwiecień 2020 chcemy dotrzeć do osób pracujących zawodowo lub społecznie z tematem przemocy (od strony ofiar, uczestników, sprawców). Poszukujemy osób, które pomogą nam ustalić jak wygląda system i praca z tym tematem w Polsce. W pierwszej kolejności chcemy spotkać się/porozmawiać z takimi osobami nieformalnie. Następnie na podstawie tych spotkań przygotowany zostanie strukturalizowany wywiad, który będzie punktem wyjścia dla specjalistycznych konsultacji społecznych.
W efekcie konsultacji oraz współpracy ponadnarodowej wypracujemy wstępną wersję narzędzia, które będą wspomagać interwencję w ramach Niebieskiej Karty. Narzędzia te będziemy mogli przetestować i wdrożyć w ramach projektu.
Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby które pracują tematem przemocy i mogą nam poświęcić chwilę czasu, żeby opowiedzieć o sytuacji ofiar/sprawców/uczestników przemocy domowej oraz o tym jak w naszym kraju funkcjonuje system pomocy, jakie są jego mocne strony, wady, zalety i braki.]
W szczególności zwracamy się do pracowników:
- służby interwencyjne: policja (przykładowe stanowiska: policjant dzielnicowy, policjanci z wydziału prewencji); sąd rodzinny (przykładowe stanowiska: kurator sądowy ds. rodziny i nieletnich),
- instytucje pomocowe: PCPR, ROPS itp. (przykładowe stanowiska: pracownik socjalni, kurator społeczny, asystent rodziny, asystent/opiekun osób starszych),
- służba zdrowia (przykładowe stanowiska: lekarz rodzinny, pielęgniarka środowiskowa),
- szkoły i placówki oświatowe (przykładowe stanowiska: pedagog szkolny, psycholog szkolny),
- organizacja pozarządowe działający w obszarze profilaktyki przemocy domowej (przykładowe stanowiska pracownicy/specjaliści w zakresie: pracy z rodziną dysfunkcyjną, ofiarami i/lub sprawcami przemocy, np. psycholog, pedagog, socjolog, streetworker itp.).
W ramach tego etapu zorganizowana zostanie wizyta studyjna parterów w Polsce oraz warsztaty metodyczne.
Etap 2: 01.10.2020 – 31.03.2021 (6 miesięcy)
Testowanie wypracowanego rozwiązania
W ramach realizacji zadania planowane są następujące działania:
- Szkolenia i warsztaty dla pracowników instytucji testujących nowe rozwiązania – cykl 10 szkoleń (każde po 10 godzin) oraz 10 spotkań warsztatowych mających na celu rozszerzanie kompetencji społecznych pracowników w zakresie komunikacji z naciskiem na sprawcę/ofiarę przemocy domowej, oraz kształtowanie umiejętności interwencji zgodnie z procedurą Niebieskiej Karty (Blue Card). W ramach indywidualnego wsparcia, oferowane są również konsultacje (20 h/1 UP). Łącznie, 40 osób weźmie udział w szkoleniach oraz warsztatach.
- Testowanie rozwiązania w ramach testowania elementów FCP, około 40 osób zostanie objętych wsparciem w formie „sesji interwencyjnych zgodnie z procedurą Niebieskiej Karty”. Lider zapewni specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia oraz nadzór nad pracownikami w fazie testów (10 godzin/pracownik).
- Kontrola procesu testowego – przez okres 6 miesięcy testowania, wśród UP będą przeprowadzane testy, na podstawie których sporządzony zostanie raport.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Partner projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Partner projektu z Łotwy
Etap 3: 01.04.2021 – 28.05.2021 (2 miesiące)
Analiza efektów testowanego rozwiązania
W ramach realizacji zadania planowane są następujące działania:
- Spotkania oraz konsultacje zespołu merytorycznego – bieżące konsultacje oraz omówienie wyników testów FCP (najpierw partnerzy ponadnarodowi testują elementy rozwiązań we własnym zakresie, następnie wszyscy partnerzy biorą udział w weryfikacji wyników testu). Wszyscy partnerzy zapoznają się z wynikami testu, opiniami ekspertów oraz modyfikacjami elementów FCP.
- Specjalistyczne konsultacje (ekspertyzy) – rozwój 2 zewnętrznych ekspertyz FCP, wyników testów oraz modyfikacji elementów rozwiązań.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Partner projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Partner projektu z Łotwy
Etap 4: 01.06.2021 – 31.11.2021
Opracowanie ostatecznej wersji wdrożeniowej produktu
W ramach realizacji zadania planowane są następujące działania:
- Spotkania oraz konsultacje zespołu merytorycznego – bieżące konsultacje w celu opracowania ostatecznej wersji rozwiązania FCP, uwzględniając wyniki testów w Polsce, na Litwie i Łotwie. Zespół będzie współdecydował o modyfikacjach FCP, równocześnie zatwierdzi Grupę Sterującą.
- Wizyta studyjna partnerów w Polsce (druga wizyta) – w ramach 3-dniowej wizyty zaplanowane będą spotkania robocze zespołu merytorycznego, konsultacje zewnętrzne oraz udział partnerów ponadnarodowych w sesji nagrań wywiadowczyć, komentarze do filmów szkoleniowych.
- Opracowanie ostatecznej wersji wdrożeniowej rozwiązania w formie: 20 programów szkoleniowych, program wsparcia ofiar oraz reedukacja sprawców (poradnik), 5 filmów oraz skryptów szkoleniowych. Następnie zlecenie usług wydawniczych materiałów edukacyjnych dla pracowników instytucji.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Partner projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Partner projektu z Łotwy
Etap 5: 01.12.2021 – 30.07.2022 (8 miesięcy)
Wdrożenie rozwiązania do praktyki
W ramach realizacji zadania planowane są następujące działania:
- Szkolenia wdrożeniowe dla instytucji użytkowników rozwiązania – wdrożenie szkolenia dla pracowników 30 instytucji użytkownika rozwiązania (ok. 90 osób). Każde szkolenie będzie trwało 4 dni (40 godzin) i ma na celu zapoznanie użytkowników z FCP i przygotowanie ich do wdrożenia rozwiązania FCP w praktykach instytucji. Wsparcie obejmuje podmioty zewnętrzne (z wyłączeniem podmiotu i pracowników Lidera), które podejmą pisemną decyzję o wdrożeniu i stosowaniu FCP przez min. 12 miesięcy po zakończeniu projektu.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Partner projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Partner projektu z Łotwy
Etap 6: 01.08.2022 – 30.09.2022 (2 miesiące)
Wypracowanie rekomendacji i instrukcji dla instytucji użytkowników
W ramach realizacji zadania planowane są następujące działania:
- Opracowanie instrukcji i rekomendacji – opracowanie materiału zbiorczego dla podmiotów, które wdrożą wypracowane rozwiązania FCP we współpracy ponadnarodowej. Materiał zawiera praktyczne wskazówki konieczne do wdrożenia rozwiązań (instrukcja) oraz opis warunków koniecznych do długotrwałego korzystania z produktu (rekomendacje).
- Aktualizacja i udostępnianie zasobów edukacyjnych – w ramach zadania zostaną również opracowane i opublikowane na stronie internetowej.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Partner projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Partner projektu z Łotwy
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
Grupa Profesja Sp. z o.o – Lider Projektu
Stowarzyszenie VsI Zmogiskuju istekliu stebesenos ir pletros biuras – Partner projektu z Litwy
Fundację Nodibinajums “Latvijas Bernu fonds” – Partner projektu z Łotwy



Biuro projektu Family Constellation Program
ul. Sieradzka 4 c
61-163 Poznań
tel. +48 61 662 11 60
mail: kontakt@grupaprofesja.com