15styczeń

Dominika Flaczyk w najnowszym wydaniu Gazety Wyborczej -Światem rządzą kobiety.

Mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego wielu z nas żyje tak, jakby życiem zawodowym nadal rządziły mityczne Mojry[1]. Tymczasem o naszej przyszłości w pracy decyduje profesja. O tym, jak jej poszukiwać i jak ją pielęgnować, opowiada Dominika Flaczyk.

Czym jest profesja?

Profesja to coś więcej niż zawód; to coś z pogranicza duchowości; to coś, co podpowiada nam, czy dane miejsce pracy jest dla nas dobre, czy może powinniśmy je zmienić. Profesja to wewnętrzy głos popychający nas do rozwoju i codziennego stawania się coraz lepszymi wersjami siebie. Odkrycie życiowej profesji pozwala nam pracować z poczuciem satysfakcji, efektywnie i bez uszczerbku na życiu osobistym.

Grupa Profesja to także firma, którą prowadzę od ponad 7 lat. (śmiech) Naszą misją jest poszukiwanie odpowiednich osób na odpowiednie stanowiska pracy. Wierzymy, że każdy może pracować w miejscu zgodnym z jego życiowym przeznaczeniem. O rekrutacjach, które prowadzimy, najlepiej opowie Agnieszka (tel.: 577 666 148).

Czy Grupa Profesja to efekt poszukiwania życiowej misji?

Zdecydowanie tak! Od zawsze czułam ogromną potrzebę pomagania innym. Profesja powstała z wiary w pracę, która stanowi integralną część życia, z zamiłowania do rozwoju i wspierania potencjału drugiego człowieka oraz z potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Dzięki pisaniu i realizacji projektów unijnych pomagałam ludziom na dużą skalę oraz zapraszałam do współpracy kolejne osoby. W ciągu zaledwie 7 lat zbudowałam ponadosiemdziesięcioosobowy zespół specjalistów oraz uzyskałam dofinansowanie na ponad 60 milionów złotych, które wsparły 10 tysięcy osób.

Budowę Profesji rozpoczynałam od zera. Z dwójką małych dzieci u boku przechodziłam przez kolejne etapy rozwoju firmy – chyba dlatego tak wielką sympatią darzę osoby, które decydują się na założenie własnej działalności. Każda z nich może liczyć na nasze wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji. Ekspertem w dziedzinie projektów unijnych jest Paulina (tel.: 697 180 901).

Projekty unijne to jedynie wycinek obszaru, w którym specjalizuje się Grupa Profesja.

To prawda. Poza realizacją projektów unijnych poszukujemy odpowiednich pracowników oraz prowadzimy Centrum Aktywności Zawodowej – z całą gamą warsztatów i spotkań.  Łączymy ludzi i miejsca. Zachęcamy do zmian. Wspólnie znajdujemy rozwiązania. Na długo przed tym, jak employer branding stał się modny wśród pracodawców, zachęcałyśmy do analizowania przyczyn rotacji w firmach oraz przeprowadzałyśmy audyty wewnętrzne, doradzając wprowadzenie konkretnych zmian. Wierzymy, że firma to pewien system – aby mogła dobrze funkcjonować, każdy element systemu musi współgrać z pozostałymi elementami. Tak kompleksowe podejście spodobało się naszym klientom, dlatego zaczęli nas polecać. Program rozwojowy – audyty, szkolenia, warsztaty – koordynuje Iza (tel.: 791 119 666).

Grupa Profesja funkcjonuje dokładnie w taki sposób, którego uczy innych. Czy jest to miejsce, w którym pracownicy żyją zgodnie ze swoimi życiowymi misjami?

Każdy chce z nami współpracować to chyba najlepszy dowód na naszą wewnętrzną spójność. Profesja nie jest tym samym co zawód. Zawodów można mieć wiele, podobnie jak na wielu zawodach można się zawieść. (śmiech) Efektywna praca to efekt uboczny odpowiedniej struktury i wyznawanych wartości. W Profesji stawiamy na lojalność, zaufanie i szczerość.

Wartości budują atmosferę. Ważne są także chęć do pracy i automotywacja. U nas nikt nie pracuje za karę. Śmiejemy się, że zamiast pomarańczowego koloru powinnyśmy mieć w logo turkusowy – byłyśmy turkusowe, zanim ten kolor stał się modny.

Wybieram osoby, które są świadome siebie – wiedzą, czego chcą w życiu i jakie miejsce mogą zająć w firmie. Dzięki temu wskaźnik rotacji jest u nas od wielu lat niski. Zawsze dbałam o to, aby w Profesji pracowały osoby mające jak najwyższe kwalifikacje. Chętnie zatrudniam młode mamy. Kobiety, które urodzą dzieci, są lepiej zorganizowane i od razu pracują tak, jakby skończyły i MBA, i zarządzanie projektami, i specjalistyczne kursy. (śmiech)

Profesja, a więc cel istnienia firmy, to nieustanny rozwój i dążenie do tego, aby zawsze być blisko tych, którzy potrzebują zawodowego wsparcia. Śledzimy trendy, uczymy się, ale pozostajemy wierne swoim pierwotnym założeniom. Na przykład teraz, mimo tak licznego zespołu, nadal wspólnie świętujemy każde urodziny.

Dominika Flaczyk – zarządza grupą spółek, robi doktorat z zarządzania. Pomaganie i wspieranie w rozwoju ma we krwi.

[1] W mitologii greckiej Mojry były boginiami życia i śmierci, znały przyszłość ludzi i bogów.

Artykuł ukazał się w styczniu 2018 w Światem rządzą kobiety, wydaniu specjalnym Wysokich Obcasów.