21Maj

W poniższym artykule trochę o korzyściach płynących z pewności siebie i sposobach na jej zwiększenie.

Rozmawiając o biznesowej pewności siebie, najpierw należy zastanowić się i zdefiniować, czym ona jest. Najprościej możemy określić ją jako postawę, kiedy czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni własnej wartości i własnych kompetencji, a także słabości. Akceptujemy siebie i wierzymy w swoje możliwości.

Jakie są korzyści pewności siebie w biznesie?

  • Osobom pewnym siebie łatwiej jest być liderami.

Ludzie podążają za tymi, którzy są pewni siebie. Poszukujemy ludzi, którzy są odważni, którzy będą nas wspierać i motywować, którzy mają swoje wizje i idee i wierzą w nie z całym przekonaniem! Szukamy silnych ludzi, a takimi wydają się nam ci z wysoką pewnością siebie.

  • Osoby bardziej pewne siebie zarabiają więcej.

Po pierwsze, dlatego, że tak potrafią zaprezentować swoje mocne strony, że zmniejsza się wrażliwość klientów na cenę. Po drugie, pewni swoich atutów częściej negocjują i nie przystają na pierwszą propozycję.

  • Łatwiej podnoszą się z upadków i mniej dotyka je porażka.

Upadają i zaraz się podnoszą! Nie traktują niepowodzeń osobiście, a jak lekcje, z której wyciągają wnioski na przyszłość. Nie obwiniają się, a po porażce skupiają się na kolejnym celu. Osoby pewne siebie są wobec siebie wyrozumiałe, wybaczają sobie błędy, bo mają świadomość swoich wad i niedoskonałości i je akceptują.

Czy możemy zwiększyć biznesową pewność siebie, czy są to na jakieś sposoby?

Odpowiedź oczywiście brzmi: TAK. Możemy to zrobić, przede wszystkim pracując nad sobą.  Osoba pewna siebie jest świadoma swoich osiągnięć. Wie, że nie są one zbiegiem okoliczności, a wynikiem sprawczego działania.

Dlatego jednym z ćwiczeń na wzmocnienie pewności siebie jest prowadzenie dwuetapowego dziennika sukcesów.

Pierwszy etap tego ćwiczenia polega na wypisywaniu swoich osobistych sukcesów przez miesiąc. Chodzi o to, by dostrzec każdy sukces – wstawienie posta na Facebooku, odpisanie na komentarze, wysłanie oferty do klienta, przeprowadzenie trudnej rozmowy z klientem zgłaszającym reklamację.

W drugim etapie przy każdym sukcesie notujesz mocną stronę, którą ten sukces potwierdza, np. post na Facebooku – kreatywność, dyscyplina, dobra organizacja pracy. Wysłanie oferty do klienta – sumienność, konsekwencja, dążenie do celu.

Po miesiącu spisujesz swoje wszystkie mocne strony i czytasz je sobie z pełną świadomością sukcesów, które za nimi stoją; w trudnych momentach, przed trudnymi rozmowami, negocjacjami.

One zmieniają Twoje postrzeganie siebie – zaczynasz dostrzegać własne zalety i talenty, sukcesy. Doceniasz je, cieszysz się nimi i uczysz się mówić o nich bez fałszywej skromności. Czujesz się wartościowy, a to podstawa pewności siebie.

Dlaczego warto budować pewność siebie i jakie są korzyści tego na różnych płaszczyznach życia?

Zachęcam Cię, by budować i wzmacniać pewność siebie. Poza korzyściami biznesowymi, takimi jak bycie liderem, wyższe zarobki czy łatwość podnoszenia się po niepowodzeniach, pewność siebie wpływa na lepsze relacje z innymi ludźmi, bo gdy Ty lubisz siebie, inni ludzie lubią Ciebie bardziej. Badania pokazują też, że pewność siebie wpływa na to, czy i jak realizujemy nasze marzenia. Niska pewność siebie sprawia, że czujesz się słaby, niegodny, niewystarczająco dobry, a to każe Ci zrezygnować z Twoich marzeń.

—–

Autor: Joanna Bogielczyk – trener biznesu, coach.